„Hołd Pruski” to jeden z najbardziej znanych obrazów autorstwa Jana Matejki. Został namalowany w Krakowie, w okresie od 1879 do 1882 roku (niektóre źródła wskazują na lata 1880-1882). To wybitne dzieło, które przedstawia wizję artysty w zakresie historycznie udokumentowanych faktów. Obraz ten przedstawia bowiem zdarzenia z 10 kwietnia 1525 roku, kiedy to Albrecht Hohenzollern złożył hołd pruski.
Obraz ten jest przedstawieniem wielkości oraz świetności naszego kraju. To dzieło, które nie tylko upamiętnia tak ważny dla nas wszystkich moment, lecz także- ukazuje wiele postaci istotnych z punktu widzenia ówczesnej polityki, które autor także zamieścił na płótnie. Poza wspomnianą już personą, na obrazie tym odnajdziemy między innymi postaci Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, biskupa Piotra Tomickiego, Hieronima Łaskiego czy innych ważnych w ówczesnym czasie osób.
„Hołd pruski” został podarowany przez Matejkę krajowi. Ten dar miał zapoczątkować zbiory odradzającego się wawelskiego zamku. Wystawiany był nie tylko na terenie naszego kraju- odwiedził także między innymi Rzym, Berlin czy Paryż. W 1885 roku dzieło powróciło do Krakowa, gdzie ulokowane zostało w Sukiennicach. Wraz z upływem lat obraz musiał być poddawany niezbędnych konserwacjom. Dokonywano ich w roku 1915, 1938, w trakcie II wojny światowej (bowiem obraz uległ uszkodzeniu), w roku 1945, 1974 oraz w latach 2006-2008. W trakcie ostatniej konserwacji dokonano oczyszczenia oraz zaimpregnowania dzieła. Zlikwidowano także ubytki farby. Po dokonanych przez specjalistów zabiegach płótno powinno służyć nam przez kolejne sto lat.
Obecnie obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Podziwiać dzieło można było przez większość 2009 roku na Wawelu. Obraz został tam przewieziony w celu dokonania ostatniej dwuletniej renowacji. Po tym okresie udostępniany był publiczności. W roku obecnym planuje się, iż powróci on do krakowskich, wyremontowanych już Sukiennic.