Tadeusz Makowski
Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Tadeusz Makowski.
Tadeusz Makowski to wybitny polski malarz, rysownik oraz grafik. Działał on od 1908 roku w Paryżu. Poza malowaniem artysta ten zaistniał również jako autor tekstów z zakresu teorii sztuki. Tadeusz Makowski urodził się w 1882 roku w Oświęcimiu. Jednak większość życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1932 roku.
Tadeusz Makowski studiował w latach 1902-1906 na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym samym czasie uczęszczał również na Akademię Sztuk Pięknych. Tam pobierał nauki pod bacznym okiem Józefa Unierzyskiego oraz Jana Stanisławskiego. Jego nauczycielem był także Józef Mehoffer. Lata 1907-08 to okres podróży do Włoch. W tym czasie zwiedził również Kijów. Rok później zdecydował się na wyjazd do Paryża i tam osiadł. Praktycznie od razu zaistniał w kręgach artystycznych, które skupione były wokół Henry Le Fauconniera. W tym czasie nawiązał wiele ciekawych znajomości, poznając chociażby Alberta Gleizesa czy Jeana Metzingera. Makowski stał się członkiem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. W związku z tym faktem mógł brać udział w wielu Salonach paryskich. Jego prace stawały się coraz bardziej popularne. Coraz częściej je prezentował w miejscach takich jak na przykład Stedelijk Museum w Amsterdamie. Także w rodowitym kraju znano jego dzieła. Wystawiane były chociażby w Polskim Klubie Artystycznym w Warszawie.
Jego twórczość artystyczna miała swój początek we wpływie symbolistycznego malarstwa pejzażowego, jakim zajmował się Stanisławski. Duży wpływ wywarł na nim również Mehoffer, który nauczył go używać istoty rysunku w taki sposób, aby mógł stać się środkiem ekspresji. Od niego przejął również zamiłowanie do dekoracyjnej, secesyjnej stylistyki. Tadeusz Makowski interesował się również scenografią teatralną. Zajmował się on bowiem wykonywaniem kukiełek dla krakowskiego kabaretu o nazwie „Zielony Balonik”.
W trakcie pobytu w Paryżu pojawiła się u niego fascynacja klasycyzującą i symboliczną sztuką Puvis de Chavannes'a. Następnie zaobserwować można przejęte od kubistów elementy takie jak zwarta konstrukcja obrazu czy też geometryzujące traktowanie form. W tym czasie pojawia się szereg dzieł przedstawiających martwą naturę o zawężonej, ciemnej gamie barw. Tadeusz Makowski w kolejnych latach poszukiwał inspiracji w malarstwie francuskich realistów. W końcu zdecydował się na odejście od kubizmu i spojrzał w stronę rozjaśnionego pejzażu. Pojawiają się w wyniku tego faktu dzieła tworzone w trakcie pobytu w Bretanii. Większość z nich to pejzaże i sceny z życia miejscowych chłopów. Wszystkie obrazy są ciepłe, w odcieniach żółci i czerwieni.
Krąg zainteresowań różnymi technikami oraz wpływy innych malarzy stale się poszerzały. Jednak artysta poza malarstwem sztalugowym, a także tworzeniem akwareli i rysunkiem, interesował się także technikami graficznymi. Interesował go drzeworyt oraz akwaforta. Zajmował się również litografią. W szeregu jego dzieł znajdują się również ilustrowane przez niego książki, oraz projekty okładek.
Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Tadeusz Makowski.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności