Władysław Podkowiński
Namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć w dziale: [Władysław Podkowiński - reprodukcje]
Władysław Podkowiński to autor, który tworzył pod pseudonimem Andrzej Ansgary. Urodził się 4-go lutego 1866 roku w Polsce- w Warszawie. Był znanym malarzem oraz ilustratorem. Nazywany był również prekursorem impresjonizmu w naszym kraju.
Władysław Podkowiński w latach 1882- 1884 znalazł się w pod wpływem Aleksandra Kamińskiego oraz Wojciecha Gersona, kiedy to zaczął uczyć się w Klasie Rysunkowej w Warszawie- czyli na Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie wtedy jego ilustracje zaczęły pojawiać się w różnorodnych popularnych wówczas czasopismach, między innymi w „Tygodniku ilustrowanym”. W większości tych ilustracji dostrzec można było wpływy, jakim poddawany był młody artysta oraz jego naturalistyczne spojrzenie, kiedy utrwalał na nich epizody z życia ówczesnych mu osób. Kolejne dwa lata upłynęły młodemu artyście na kontynuowaniu studiów malarskich. Studiował na Akademii Petersburskiej, a po jej ukończeniu przeniósł się na jakiś czas do Paryża. To właśnie tam zainteresował się na poważnie impresjonizmem, porzucając swoje wcześniejsze zainteresowania. W roku 1890 powrócił do Warszawy.
Powrót do kraju uwieńczył wystawą prac, które stworzył w trakcie pobytu w Paryżu. Obrazy te, wykonane oczywiście w stylu impresjonistów, wywołały falę krytyki przeciwko autorowi. Jednak nie zrezygnował on z niego i nadal tworzył jako impresjonista. Po dwóch latach styl znów uległ zmianie- Władysław Podkowiński przerzucił swoje zainteresowania malarskie na nurt nazywany europejskim symbolizmem. Nurt ten to sztuka, która nawiązywała głównie do wątków literackich oraz motywów śmierci i miłości. Poprzednie jego dzieła, pogodne, pełne barw i kształtów, zostały zastąpione poprzez mroczne wizje przemijającego świata i zamieszkujących na nim ludzi (jak na przykład dzieło „Taniec Szkieletów”).
Niektóre obrazy autora, wystawione na widok publiczny, stawały się pretekstem do wybuchu skandali. Takim właśnie pretekstem stał się obraz pt. „Szał Uniesień”, który wywołał w 1894 roku skandal obyczajowy w Warszawie. Obraz ten przedstawiał bowiem wizerunek nagiej kobiety, siedzącej na czarnym koniu- co było dosyć śmiałym i nie do końca poprawnym moralnie posunięciem. Obraz ten stał się jednak pewnego rodzaju manifestem nowej sztuki, nazywanym wręcz buntem przeciwno starym kanonom estetycznym, a sam autor- praktycznie buntownikiem. Nie do końca zrozumiany został jednak fakt, iż autor zniszczył swój obraz tuż przed zakończeniem wystawy- pociął go.
Władysław Podkowiński stworzył bardzo wiele wspaniałych dzieł. Ostatnie z nich nie zostało jednak ukończone. Ostatnim dziełem, którego tworzenie rozpoczął, był „Marsz żałobny Chopina”. Było to dzieło, które całkowicie mieściło się w kanonie sztuk nurtu, jakim był symbolizm. Pomysł na to właśnie dzieło zrodził się w umyśle autora po zapoznaniu się z wierszem Kornela Ujejskiego o tytule „Marsz pogrzebowy”.
Władysław Podkowiński był nietypowym artystą. Uznawany przez niektóre kręgi za bezkompromisowego człowieka nie miał wielkich szans na dostatnie życie. Niedostatek doprowadził go do ciężkiej choroby płuc, a w konsekwencji- do śmierci. Artysta zmarł w 1895 roku w Warszawie. Miał zaledwie dwadzieścia dziewięć lat- jego śmierć była zdecydowanie przedwczesna. Jednak nie został zapomniany, ani przez ówczesne ani przez kolejne pokolenia. Już po śmierci uzyskał tytuł „artysty przeklętego” i stał się naszą polską legendą malarstwa.
Większość z nas powinno znać jego najbardziej znane prace Władysława Podkowińskiego, w tym chociażby obraz, który przedstawia warszawską ulicę Nowy Świat widziany z perspektywy, który to obraz bardzo często jest przerabiany lub reprodukowany przez współczesnych nam twórców.
Namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć w dziale: [Władysław Podkowiński - reprodukcje]
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności